Co zrobić ze starą ciężarówką?

Dlaczego kierowcy przestają używać swoich pojazdów? Odpowiedzią są surowe wymagania emisyjne nałożone przez UE, drogie opłaty przejazdowe i kosztowne serwisowanie. Powodów jest wiele, jednak pytanie jest zawsze jedno — co zrobić ze starą ciężarówką, która zalega we flocie? Rozwiązaniem jest dostarczenie jej tam, gdzie będzie potrzebna – bez względu na stan techniczny czy wiek pojazdu.

Utrzymywanie starej ciężarówki to wciąż spory koszt

Wszystko ma swój czas, nawet niezawodne ciężarówki z końcówki ubiegłego wieku, co do których krąży wiele ciekawych opowieści. Na pewno słyszałeś, że do ich naprawy wystarczyły jedynie podstawowe narzędzia, jednak prawda jest taka, że w tamtym czasie stan wiedzy kierowców o motoryzacji i zagadnieniach technicznych prezentował się na dość wysokim poziomie. Wpływ na to miały przede wszystkim same pojazdy, których niezbyt zaawansowana produkcja powodowała, że wymagały one większej ilości napraw i częstej kontroli działania poszczególnych podzespołów. Pomimo że serwisowanie nie było skomplikowane, to częstotliwość tego rodzaju usługi generowała spore koszty, dlatego duża część kierowców czekała na bardziej zaawansowane technicznie modele, które zagwarantują większą trwałość.

Czy modernizacja się opłaca?

Współcześnie produkowane pojazdy ciężarowe czy dostawcze o wiele rzadziej ulegają awariom – znacznie rozwinęły się procesy produkcyjne, przez co trwałość aut jest wyższa niż udzielany okres gwarancyjny przez producentów. Rozwój technologii ma jednak swoje minusy, ponieważ jeśli dojdzie do problemów z pojazdem, to nie ze względu na usterkę czysto mechaniczną, a awarie z osprzętem elektronicznym, elektrohydraulicznym czy elektromechanicznym. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedzią jest ilość skomplikowanej elektroniki, która sprawia, że szybkie usunięcie awarii na drodze jest praktycznie niemożliwe. Jedynym rozwiązaniem jest tak naprawdę odholowanie pojazdu do sprawdzonego serwisu, a wtedy bardzo często korzystniej jest wymienić pojazd, chociażby na używany.

Na przestrzeni lat wiek i stan techniczny pojazdu były głównymi czynnikami, które sprawiały, że kierowcy decydowali się na wybór nowego pojazdu. Obecnie powodem są też restrykcje Unii Europejskiej dotyczące emisji spalin, co szczególnie dotyka ciężarówki i inne większe auta tego typu. Wraz z wymaganiami norm rosną również opłaty za przejazd np. podatki drogowe czy e-myto, przez co przewoźnicy chcący zaoszczędzić, zmuszeni są wymienić pojazd na taki, który mieści się we współczesnych normach emisyjnych. Ponadto rośnie liczba zleceniodawców przewozów, którzy w sporządzanych umowach określają wymagania dotyczące pojazdu – m.in. jego wiek, normę emisji spalin oraz markę. Powodem jest chęć zleceniodawcy, by pojazd ciężarowy czy dostawczy był jak najbardziej zgodny z tym, co jest aktualne na rynku.

Sprzedaż aut do Afryki

Zgodnie z powyższymi czynnikami można stwierdzić, że bardzo często nie opłaca się eksploatować bądź modernizować technicznie ciężarówek, ciągników czy naczep tak, by spełniały standardy Unii Europejskiej lub zbyt wymagających zleceniodawców przewozowych. W związku z tym stare i zalegające pojazdy coraz częściej sprzedaje się poza granice UE, gdzie do jednych z istotnych kierunków eksportu zaliczamy kontynent afrykański. Nabywcy z Czarnego Lądu są w stanie dobrze zapłacić zarówno za starą, jak i nowszą, wysłużoną ciężarówkę pod warunkiem, że jest ona dobrej marki, czyli nie będzie problemów z jej naprawą i dopasowaniem części zamiennych, a w rezultacie z dalszą eksploatacją. Do przykładów cenionych marek na rynku transportowym należą pojazdy:

  • MAN,
  • Scania,
  • DAF,
  • Mercedes,
  • Volvo.

Czy sprzedaż pojazdu do Afryki jest rozwiązaniem?

Dlaczego nabywcy z Afryki tak chętnie przyjmują stare ciężarówki czy auta? Zdecydowana większość krajów na kontynencie afrykańskim należy do państw rozwijających. Z tego powodu ich zapotrzebowanie na różnego rodzaju pojazdy — niezbyt popularne na terenie UE — jest bardzo wysokie. Z oczywistych względów konsumenci z Czarnego Lądu pragną też zaoszczędzić, kupując używane auto, gdyż często nie mają możliwości, by zakupić sobie nowy model prosto z salonu. Teraz już wiesz, co zrobić ze starą ciężarówką. Jeśli posiadasz takową w swojej flocie lub prywatnym parkingu, to skorzystaj z naszej oferty. Chętnie skupimy ją od Ciebie po korzystnej cenie – bez zbędnych formalności czy czasochłonnym zamieszczaniu ogłoszeń.